Regranuláty

Třídění odpadu a následná recyklace druhotných surovin jsou v současné době obecně považovány za činnosti velmi prospěšné pro životní prostředí. Jde o jednu z hlavních cest k trvale udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí.

Recyklovat lze pet lahve, různé plastové lahve, mikroten, mikrotenové sáčky, ale i nezdařilé plastové výrobky a provádět LDPE recyklace fólií. Patří sem i recyklace plastových obalů, výlisků, přelivů, odstřiků, úlomků a dalších plastových produktů.

Díky zvětšování množství recyklace se zároveň snižuje množství produkovaného odpadu, který by jinak opět skončil na skládkách. Současně tak dochází ke snížení tzv. uhlíkové stopy, která může mít v konečném důsledku podobu snížení emisí, spotřeby elektrické energie, ropy či vody potřebné pro výrobu mnoha nových produktů.

Využití regranulátů

Regranuláty se používají jako suroviny pro výrobu různých plastových výrobků. Jejich využití pomáhá šetřit vaše finance ve výrobě. Protože je recyklovaný plastový odpad znovu využitý, šetří tak náklady výrobce, protože cena druhotných plastových materiálů je v každém případě nižší, než je cena originálních materiálů.

Co je to regranulát?

  • Plastový odpad je možné zpracovat do podoby regranulátu.
  • Regranulát je z pohledu kvality nejkvalitnějším výstupním materiálem určeným pro další zpracování.
  • Regranulát má podobu plastových granulí, které vznikají na konci procesu tepelného zpracování, kdy dochází k filtraci taveniny přes filtrační tkaninu. Filtr zbaví materiál mechanických nečistot.
  • Při tomto procesu je také možné přidávání různých plniv a aditiv či barviv do zpracovávaného polymeru.
  • Přidávání různých zušlechťujících přísad se říká kompaundace, což je odvozenina anglického slova compound znamenající v překladu smíchat, směs, sloučenina.
  • Takto vyrobené regranuláty mohou mít upravené technické vlastnosti a parametry či barvu podle přání zákazníka.
  • Široké portfolio produktů obsahuje regranuláty s různými plnivy a aditivy až po speciálně stabizovaná nebo samozhášivá provedení.
  • Zpracováváme většinu recyklovatelných termoplastů, zejména vstřikovacích typů. Díky speciální technologii jsme taktéž schopni regranulovat materiály s obsahem skelných vláken.
  • Zajišťujeme výkup i prodej plastových drtí, stejně jako zpracování vámi dodaného plastu na regranulát, který si zase v rámci služby odeberete zpět.
ABS kompaundy na bázi akrylonitril-butadien-styrenu Index toku MFI: 1-35 vybavení domácnosti (úchytky, lišty apod.), automobilový průmysl (držáky, palivové nádrže apod.)
HDPE kompaundy na bázi vysokohustotního polyethylénu Index toku MFI: 1-15 automobilový průmysl (držáky, palivové nádrže apod.)
HIPS Index toku MFI: 6-8 vhodné pro elektrotechnický průmysl, jako tiskárny, kopírky, automotive, desky
PA kompaundy na bázi polyamidu automobilový průmysl (kryty, ozubená kola, potrubí apod.), elektrotechnický průmysl (konektory, svorkovnice, vypínače apod.)
PBT kompaundy na bázi polybutyléntereftalátu automobilový průmysl (kryty, izolace apod.), vybavení domácnosti (kryty, rukojeti apod.), elektrotechnický průmysl (konektory, zásuvky, vypínače apod.)
PC kompoundy na bázi polykarbonátu Index toku MFI: 25-30 elektrotechnický průmysl (tělesa svítidel apod.), automobilový průmysl (tělesa reproduktorů, kryty apod.)
PC/ABS kompaundy na bázi polykarbonátu a akrylonitril-butadien-styrenu Index toku MFI: 18-26 elektrotechnický průmysl (přístrojové desky apod.), automobilový průmysl (kryty kol apod.)
PP + GF, T kompaundy na bázi polypropylénu Index toku MFI: 0 – 25 automobilový průmysl (kryty světel, přístrojových desek apod.)
PS kompaundy na bázi polystyrenu